niedziela, 31 lipca 2011

Pankrti - za železno zaveso

Grupę Pankrti (z jęz.słoweńskiego dranie, bękarty) założyło jesienią 1977 roku w słoweńskiej Lubljanie dwóch znajomych - Peter Lovšin i Gregor Tomc , który skupił się jednak na menagerowaniu i wespół z Peterem skupił się na pisaniu tekstów. Od samego początku byli pod silnym wpływem zespołów pierwszej fali brytyjskiego punk rocka. Próby odbywały się w piwnicy szkoły muzycznej Kordeljevo a pierwszy koncert zagrali w miejscowym Gimnaziji Moste. Początkowo ich repertuar stanowiłe covery takich grup jak Sex Pistols, The Clash oraz New York Dolls. Niektóre z ich pierwszych autorskich utworów takie jak Totalna Revolucija , Za železno zaveso , Ljubljana je bulana czy Anarhist szybko stały się popularne wśród ówczesnej młodzieży i zyskały miamo kultowych. Rok 1978 przynosi płytowy debiut – ukazuje winylowy singiel Lepi in prazni / Lublana je bulana , natomiest dwa lata później pełnowymiarowy longplay Dolgcajt. Znajduje się na nim 14 punk rockowych utworów które są z jednej strony pełne młodzieńczego i prowokacyjnego przekazu a z drugiej są również politycznie zaangażowane. Płyta jak i sama grupa jest do dziś uważana jako pionierska w kategoriach punkowych zespołów z krajów byłego obozu komunistycznego. Kolejne płyty potwierdzały tylko wysokie notowania grupy wśród alternatywnej młodzieży ówczesnej Jugosławii. Ostatni , pożegnalny koncert zatytułowany Zadnji pogo v Ljubljani (Last pogo in Lijubljana) zagrali w 1987 r. w miejscowej hali Tivoli dla kilkutysięcznej publiki. W tym czasie przez grupę przewinęły się następujące osoby : Peter Lovšin – wokal , Bogo Pretnar , Dušan Žiberna , Marc Kavaš – gitara , Boris Kramberger – bas oraz grający na perkusji Slavc Colnarič. W 1996 r. grupa zostaje tymczasowo reatywowana aby wystąpić jako support na ljubljanskim koncercie Sex Pistols podczas ich Filthy Lucre Tour. W 2007 r. z okazji tzw. „Trzydziestolecia Punk Rocka” pierwotni założyciele grupy decydują się na ponowną jej reaktywację. Od tego czasu Pankrti daje sporadyczne koncerty ograniczając się go grania na dużych festiwalach.





Dyskografia:

- Lepi in prazni 7" (1978)
- Dolgcajt lp (1980)
- Namesto tebe 2x7" (1981)
- Državni ljubimci lp (RTV LJ, 1982)
- Svoboda 82 - live lp (1983)
- Rdeči album lp (1984)
- Pesmi sprave lp (1985)
- Slovan 7" (1985)
- Sexpok lp (1987)


Poniżej do obejrzenia fragment koncertu Pankrti sfilmowany przez słoweńską telewizję podczas którego powstał również materiał na koncertowy album Svoboda 83 :



niedziela, 17 lipca 2011

Classic Hardcore Punk Sampler - hardcore ljubljana

W połowie lat 80-tych liberalna polityka ówczesnej Jugosławii doprowadziła do tego że powstała tam najsilniejsza ze wszystkich krajów byłego bloku wschodniego scena HC/punk. Każdy kto w latch 80-tych zetknął się w Polsce ze sceną HC/punk słyszał o niejednej jugosłowiańskiej grupie i o tamtejszej scenie. Ljubljana była centrum tamtejszej sceny gdzie funkcjonowało kilkanaście grup HC, punk, Oi! Składanka Hardcore Ljubljana pierwotnie ukazała się na vinylu w 1985 r. zyskując w krotkim czasie miano kultowej płyty w kręgach underground. Ostry i szybki HC/punk w wykonaniu takich grup jak: Odpadki Civilizacije, Epidemija, III Kategorija czy U.B.R to były nagrania jakie katowało się wówczas non stop. Kompilacja ta jest dokumentem przedstawiającym jedne z najlepszych europejskich grup HC/punk lat 80-tych. Natomiast sama scena byłej Jugosławii to obok ówczesnej sceny skandynawskiej była najciekawszą i najbardziej godną polecenia. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę współczesne grupy HC z Ljubljiany to pierwszą rzeczą jaką należałoby stwierdzić to fakt że obecni kontynuatorzy doskonale podtrzymują tradycje hardcore byłej Jugosławii grając kawałki krótkie, ostre i szybkie. Do tego dochodzi booklet zawierający fotki, wycinki z fanzinów, przedruk wywiadu z U.B.R udzielonego dla Maximum Rock`n`Roll w 1984r. itp. Ten album to klasyk zaś klasykę znać należy.

Oprócz płyty powstał też film Iskanje Izgubljenega Časa przedstawiający ówczesną załogę punx z Ljubljany :